Romská pouť na Svatém Kopečku spojila kulturu, víru i společenství
20. června 2024 Aktuality

Romská pouť na Svatém Kopečku spojila kulturu, víru i společenství

Svatý Kopeček letos opět ožil tradiční červnovou Romskou poutí, přinášející jedinečný duchovní zážitek pro účastníky z různých komunit a míst. Událost propojila důležité aspekty víry s tradiční romskou kulturou a nabídla možnost duchovního obohacení na významném poutním místě.

Modlitby jako pojítko návštěvníků z Česka i Slovenska

Ani tentokrát si jedinečnou událost nenechala ujít řada návštěvníků, která vážila cestu z nejrůznějších koutů Česka i sousedního Slovenska, s touhou společně se setkat a pozvednout svá srdce v modlitbě k chvále Boha. I přesto, že je možné se setkat s Bohem kdekoliv a kdykoliv, atmosféra posvátného místa baziliky Navštívení Panny Marie spolu s množstvím osob, jež pojí víra, shledání umocnilo. „Čím více lidí se setká pohromadě, tím intenzivnější pocity prožívají,“ zmínil při své promluvě otec Pavel Ryšavý, farář z Kojetína.

Dopolední mši svatou na úmysl poděkování Bohu za všechno, co dostáváme, celebroval spolu s otcem Pavlem Ryšavým také biskup Václav Malý. Ten hovořil o významu vděčnosti a pravé lidské důstojnosti pramenící ze vztahu s Bohem, jenž je Otcem, který si přeje být nám nablízku. „Bůh nás nechce držet za paži a ovládat, ale touží po tom, abychom mu otevřeli svá srdce,“ vyřkl biskup Václav Malý. Úměrně tomu, nakolik se Bohu otevřeme, vzroste i naše lidská důstojnost, a proto bychom si měli být této příležitosti vědomi.

Bohoslužbu doprovodily modlitby v romštině a svědectví poutníků. Jaroslav Prokop vyzval ve své inspirativní promluvě k tomu, abychom nechali Ježíše působit a šli mu naproti nejen na inspirujících a krásných místech, jakými je Svatý Kopeček, ale také v běžných dnech a těžkých chvílích. Dále hovořil o hodnotách člověka. „Naše bytí neurčuje to, kdo jsme, jakou máme profesi nebo kde jsme se narodili, ale ochota otevřít srdce Bohu, protože, věřte, to stojí za to,” zmínil se Jaroslav Prokop na závěr.

Romská pouť 2024

Odpoledne plné hudby a tance

Odpolední harmonogram nabídl bohaté spektrum aktivit. Romské komunity představily své umělecké dovednosti prostřednictvím hudebních a tanečních vystoupení na pódiu. Právě na program v ambitu se někteří účastníci těšili nejvíce. „Těším se na soubory, které předvedou, co se naučily a co je typické právě pro romskou kulturu,” prozradil Milan Stojka, pedagog pracující s dětmi v zařízení Don Bosco.

Děti si užily aktivity v rámci programu Poutníček, který připravily sestry premonstrátky. Ostatní účastníci se mohli seznámit s romskou literaturou, včetně výtisku překladu Bible do romštiny či komiksových brožurek pomáhajících rozvíjet kulturní povědomí a literární dědictví Romů.

Diskuze o pastoraci Romů

Vedoucí romských komunit spolu s duchovními a laiky zahájili diskusi o pastoraci Romů v České republice. „Práce s romskou komunitou přináší řadu výzev, ale také možností přemýšlet nad tím, jak danou problematiku uchopit,“ vyjádřil se Miroslav Hodeček, vedoucí útvaru sociálního začleňování Diecézní charity ostravsko-opavské. Činnost pastoračních pracovníků je klíčová při porozumění potřebám romské komunity a posílení jejich integrace v rámci společnosti. Právě oni jsou jim vždy k dispozici ve chvílích, kdy potřebují podat pomocnou ruku.

Stejně jako v předchozích letech se i šestadvacátá Romská pouť na Svatém Kopečku stala nejen příležitostí k duchovnímu obohacení a kulturnímu setkání, ale také prostorem pro vyjádření solidarity a jednoty mezi komunitami. Setkání plné hlubokých svědectví a myšlenek dodalo účastníkům naději a jak vyřkl otec Pavel Ryšavý, „snad i důvod k těšení se na další ročník.“

Autor: Patricie Macelová
Foto: Nadiia Kruzman

Odpolední program